Bine ai (re)venit pe ngz.ro !

Înregistrează-te acum pentru a avea acces la toate facilitățile forumului. Odată înregistrat și autentificat, vei fi capabil să creezi subiecte, să răspunzi la subiectele existente, să trimiți mesaje private, să-ți modifici profilul și multe altele. Dacă ai deja un cont, loghează-te, altfel inregistreaza-te.

Contact fondatori: TYBY / Allow

Informatii


Autentifică-mă automat la fiecare vizită


Prima pagină[NGZ.RO] ZONA COUNTER-STRIKEAddons-uri , Pluginuri , Tutoriale !Tutoriale şi Probleme

Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  Pagina 1 din 1
[ View Topic Options ] [ ‹‹ | ›› ]
Autor 
 Subiectul mesajului: [Tutorial] Editare fisiere .mdl (Modele)
MesajScris: 05 Aug 2014, 10:58 
Skill +0
Skill +0
Avatar utilizator
Membru din: 05 Aug 2014, 09:38
Mesaje: 57
Nume Tutorial: Editare fisiere .mdl (Modele)
Descriere: In acest tutorial va voi invata cum sa editati ce modele doriti din Counter Strike 1.6 (Knife/m4a1/ak47/HE/Player model CT sau TS/etc) .
Download:
Obligatoriu - Jed's Half-Life Model Viewer v1.36 -> Log in or register to see all links ! ... ewer_v1_36
Obligatoriu - Adobe PhotoShop CS3 (Sau puteti folosi orice alta versiune)
Autor: CaTaLinU
Sursa (Link-ul oficial):
Spoiler: show
extreamcs

Propria parere: Folositor :)
Tutorialul:
Pasul 1:
Deschideti Jed's Half-Life Model Viewer v1.36 apoi dati click pe File -> Load Model.. si cautati v_knife.mdl in folderul /cstrike/models/ din Couter-Strike-ul vostru!

Imagine


Pasul 2:
Sa zicem ca vrem sa editam lama cutitului !
Sub Demo-ul real al modelului mai aveti niste butoane, acolo selectati asa Textures -> Texture - knifeskin.bmp -> Export Texture -> si o salvati unde vreti , cu ce nume vreti dar extensia sa fie .bmp

Imagine

Pasul 3:
Deschidem PhotoShop-ul apoi selectam asa File -> Open -> si deschideti fisierul .bmp pe care l-ati salvat.

Imagine


Pasul 4:
Imaginile .bmp salvate prin Export Texture sunt indexate(protejate de editare) si salvate pe 8 biti, iar eu din PhotoShop ii voi schimba o optiune pentru a ma lasa sa-l editez cum vreau.
Selectati din bara de meniu de sus Image -> Mode -> si dupa cum vedeti e bifat Indexed Color , aici bifam alta optiune si anume RGB Color

Imagine

Pasul 5:
Acum incepeti sa scrieti ce vreti pe lama cutitului / sa adaugati logo-uri sau mai stiu eu ce vreti voi pe acolo.

Sfat: *Daca tineti cutitul pe dreapta scrisul trebuie sa fie invers , de exemplu in loc de CaTaLinU veti pune UniLaTaC , (faceti ca in imaginile de mai jos daca vreti sa va iasa scrisul pe invers).
* Iar daca tineti cutitul pe stanga , atunci lasati scrisul normal !
Imagine

Si va iesi asa:
Imagine


Pasul 6:
Dupa ce ati terminat de editat ce ati vrut, treceti imaginea iar pe Modul Indexed.
Imagine

Va vor aparea 2 casute:
Prima casuta cu Merge Layers - selectati OK iar a doua casuta cu setarea unor optiuni pentru Modul Indexed Color - nu modificati nimic, apasati OK din prima.
Imagine
IMPORTANT: Sa lasati imaginea pe 8 biti, altfel Jed's Half-Life Model Viewer v1.36 nu va recunoaste ceea ce veti salva .


Pasul 7:
Selectati File -> Save As
Si o salvati unde vreti, cu ce nume vreti dar neaparat cu extensia .bmp !

Sfat: pastrati imaginea originala , iar ceea ce editati salvati ca pe o copie , cum am facut eu in imaginea de mai jos.

Imagine


Pasul 8:
Intrati in Jed's Half-Life Model Viewer v1.36 si selectati Textures -> Import Texture
ATENTIE: la Texture sa fie selectata Textura care ati editat-o voi.
Imagine

Si va iesi asa:
Imagine


Pasul 9:
Selectati asa File -> Save Model As si il salvati cu numele v_knife.mdl unde vreti voi !
Imagine

Pasul 10:
Acum copiati v_knife.mdl in folderul /cstrike/models/ din Counter-Strike-ul vostru , iar in joc ar trebui sa arate asa:

Imagine



Tutorial creat in totalitate de CaTaLinU, daca il copiati macar pastrati drepturile de autor !

Pareri / Sugestii ?

Daca nu mai merg imaginile, imi dati PM si le voi reuploada ![/quote]


Profil
  
 
 Subiectul mesajului: Re: [Tutorial] Editare fisiere .mdl (Modele)
MesajScris: 16 Mai 2016, 16:57 
Skill +1
Skill +1
Avatar utilizator
Membru din: 03 Mai 2016, 15:57
Mesaje: 132
Multumim. t/c


Profil
  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 2 mesaje ] 


Cine este conectat

 

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Mergi la:  
cron