Bine ai (re)venit pe ngz.ro !

Înregistrează-te acum pentru a avea acces la toate facilitățile forumului. Odată înregistrat și autentificat, vei fi capabil să creezi subiecte, să răspunzi la subiectele existente, să trimiți mesaje private, să-ți modifici profilul și multe altele. Dacă ai deja un cont, loghează-te, altfel inregistreaza-te.

Contact fondatori: TYBY / Allow

Informatii


Autentifică-mă automat la fiecare vizită


Prima pagină[NGZ.RO] ZONA IT & WEBZONA ITZONA ITTutoriale IT

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  Pagina 1 din 1
[ View Topic Options ] [ ‹‹ | ›› ]
Autor 
 Subiectul mesajului: [Tutorial IT]Adaugare optiuni noi in meniul Send To
MesajScris: 05 Aug 2014, 10:35 
Skill +0
Skill +0
Avatar utilizator
Membru din: 05 Aug 2014, 09:38
Mesaje: 57
Nume Tutorial:Cum adăugăm opțiuni noi în meniul Send To?
Descriere:În acest tutorial ne vom ocupa de personalizarea meniului Send To, care apare atunci când dăm click dreapta pe un fișier și ne permite să trimitem fișierul respectiv în anumite locații. Opțiunile de trimitere care apar de bază în Send To pot fi inutile pentru unii dintre noi, tocmai de aceea am decis să fac acest tutorial în care să vă arăt cum puteți adăuga noi opțiuni de trimitere și cum le puteți elimina pe cele nefolositoare.
Download: nu necesita
Autor: Moldovan Dragos
Sursa (Link-ul oficial):
Spoiler: show
pc-config.info

Propria parere: nu l-am incercat
Tutorialul:

Pentru început va trebui să deschidem folderul care conține meniul Send To tastând locația de mai jos în căsuța Run:

%APPDATA%\Microsoft\Windows\SendTo

În acest folder observăm că avem aceleași opțiuni care apar atunci când selectăm Send To din meniul contextual al unui folder sau fișier. Tot ce trebuie să facem pentru a elimina opțiunea pe care nu o folosim este să dăm click dreapta pe aceasta și să alegem Delete. Foarte simplu până aici.

Dacă dorim să adăugăm o nouă opțiune de trimitere, procedăm în felul următor. De exemplu eu vreau să adaug Dropbox în meniul Send To, pentru a avea posibilitatea să trimit un fișier direct din meniul contextual în Dropbox. Tot ce trebuie să fac este să iau cu Copy shortcut-ul Dropbox-ului și să îl pastez în folderul Send To. Acum voi avea și această opțiune în meniul contextual. Procedați la fel dacă aveți și alte softuri asemănătoare cu Dropbox.[/quote]


Profil
  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 


Cine este conectat

 

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Mergi la:  
cron