Bine ai (re)venit pe ngz.ro !

Înregistrează-te acum pentru a avea acces la toate facilitățile forumului. Odată înregistrat și autentificat, vei fi capabil să creezi subiecte, să răspunzi la subiectele existente, să trimiți mesaje private, să-ți modifici profilul și multe altele. Dacă ai deja un cont, loghează-te, altfel inregistreaza-te.

Contact fondatori: TYBY / Allow

Informatii


Autentifică-mă automat la fiecare vizită


Prima pagină[NGZ.RO] ZONA IT & WEBZONA ITZONA ITTutoriale IT

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  Pagina 1 din 1
[ View Topic Options ] [ ‹‹ | ›› ]
Autor 
 Subiectul mesajului: [Tutorial IT]Restrictionare acces la Registry in Windows 7
MesajScris: 05 Aug 2014, 10:32 
Skill +0
Skill +0
Avatar utilizator
Membru din: 05 Aug 2014, 09:38
Mesaje: 57
Nume Tutorial:Cum restrictionam accesul la Registry in Windows 7
Descriere:Daca se intampla ca alte persoane sa aiba acces la calculatorul nostru, ar fi cazul sa incepem sa ne facem griji, mai ales daca nu stim ce cunostiinte de informatica au persoanele respective, asa ca ar trebui sa luam o masura destul de importanta zic eu. Daca in tutorialul trecut v-am aratat ce trebuie sa faceti pentru a restrictiona accesul la drive-urile si partitiile din My Computer, acum va propun sa incercam sa restrictionam accesul si la Registry, care sunt “inima” sistemului de operare, si cred ca stiti ce urmari ar putea avea o navigare in necunostiinta de cauza printre registrii sistemului -> periclitarea sistemului de operare si aparitia unor erori (critice in unele cazuri), in urma carora nu prea avem altceva de facut decat sa reinstalam Windows-ul, sau putem scapa mai ieftin daca avem deja un backup. Acestea fiind spuse, vom trece la treaba.
Download: Log in or register to see all links !
Autor: Moldovan Dragos
Sursa (Link-ul oficial):
Spoiler: show
pc-config.info

Propria parere:nu am incercat
Tutorialul:
Deschidem Start -> Run. In casuta Run tastam gpedit.msc

Vom folosi din nou Group Policy Editor, care va reamintesc nu este disponibil in versiunile Home de Windows 7 si Vista.

Odata ce se deschide Group Policy Editor vom naviga la urmatoarea locatie: User Configuration \ Administrative Templates si selectam System. In partea dreapta vom da dublu click pe Prevent access to registry editing tools.
Imagine
In fereastra urmatoare bifam Enable, dupa care apasam OK si putem inchide Group Policy Editor.
Imagine
Acum daca cineva va incerca sa acceseze Registry (regedit), va fi intampinat de o eroare in care este anuntat ca editarea registriilor a fost dezactivata de catre administrator.

Daca aveti Windows 7 sau Vista Home, puteti totusi sa restrictionati accesul la Registry cu ajutorul unui mic soft care nu necesita instalare numit Registry Enabler & Disabler 3. Tot ce trebuie sa faceti este sa dati click pe Disable Registry daca doriti sa dezactivati accesul la Registry, iar cand doriti sa activati accesul, apasati pe Enable Registry.[/quote]


Profil
  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 


Cine este conectat

 

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Mergi la:  
cron